Kuyruklu Piyano

Kuyruklu piyano terimini incelemeden önce genel olarak piyano kelimesi ile söze başlayalım. Piyano ya da nadir olarak kullanılan italyanca ismiyle pianoforte tuşlu bir çalgıdır. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine sebep olur. Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak da adlandırılır. Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır. Solo performanslar, oda müziği, eşlik, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır. Piyano taşınabilir bir enstrüman olmamasına ve genelde pahalı olmasına rağmen çok yönlülüğü ve aynı anda birçok yerde bulunma özelliği ile dünyanın en yaygın olarak kullanılan enstrümanlarından biridir.

Herhangi bir akustik piyano genellikle ses tahtasını ve metal telleri çevreleyen aynı zamanda koruyan ahşap kasadan oluşmakla birlikte 88 tuşa (52 beyaz tuş, 36 siyah tuş) sahiptir. Piyano, tuşlarına basıldığında içerisindeki teller aracılığıyla ses çıkarır çekildiğinde ise teller susturulur. Fakat pedallar yardımıyla tuşlardan parmaklar kaldırmasına rağmen sesi uzatmak mümkündür.

Akustik piyano içerisinde bolca tel bulundurmasına rağmen vurmalı çalgı olarak sınıflandırılır çünkü teller çekme yoluyla ses çıkartır. Hornbostel-Sachs enstrüman sınıflandırma sistemine göre piyano chordophone (telleri ve onu ileten gövdeleri olan enstrümanlar) olarak sınıflandırılmıştır. Örneğin arp telleri çekme yoluyla çalınan, gitar telleri tıngırdatma yoluyla çalınan, keman yayı (arşe) tellere sürtme yoluyla çalınan, piyano da tellere çekiç ile vurulması yoluyla çalınan chordophone bir enstrümandır. Teknolojik gelişmelerle birlikte chordophone bir enstrüman olan piyano akustik olmasının yanı sıra elektrikli, elektronik ve dijital olacak şekillerde de geliştirilmiştir. Bu günkü ev tipi piyanolarda (akustik duvar tipi piyanolar) 88 tuş varken konser piyanolarında ise 97 tuşa kadar sayı yükselmektedir. Peki konser piyanosunun farkı nedir? Konser salonunun büyüklüğü nedeni ile konser piyanosu olarak adlandırılan kuyruklu piyanolar büyüklüğü ile ses üretimini tam performans çoğaltmıştır. Böylece salonun her yerinden piyanonun akustiği sayesinde rahatlıkla duyulabilir.

Bu çeşitlilik bize şunu anlatıyor. Eğer evde, okulda piyano çalışacak ya da ders alacaksanız akustik piyanolar ile karşılaşacaksınız. Tam tersine bir konserde piyano dinlemeye gittiyseniz heybetli görünüşü ile bir kuyruklu piyano sahnenin tam ortasında sizi bekliyor olacaktır. Zaten bu piyanoların fiyatları neredeyse bir ev fiyatı kadardır. Bu yüzden dünyada birkaç marka bu sektörde üretim yapmaktadır. Örneğin en bilinenlerden Steinway & Sons, Yamaha vb. Eğer bir kuyruklu piyano almayı istiyor, hayal ediyorsanız size tavsiyem duvar tipi piyanolara yönelmenizdir.


Pelin Aşkın Kumova
Rekor Sanat - Piyano Öğretmeni